„Na co może umrzeć człowiek, który ma szałwię w swoim ogrodzie?
Szałwia (Salvia officinalis)
W książce „Dioscorides odnowiony” ujęto zwrot pochodzenia średniowiecznego, który w tłumaczeniu z łaciny wyraża myśl: „Na co może umrzeć człowiek, który ma szałwię w swoim ogrodzie?”, nawiązując do leczniczej wszechstronności tej pachnącej rośliny, która leczy wszelkie współczesne dolegliwości.
Nazwa szałwia pochodzi od łacińskiego terminu salus lub salve, oznaczającego na zdrowie lub zbawienie, mówiąc o jego uzdrawiającym i regenerującym działaniu. Szałwia była dobrze znana już w starożytnym Egipcie i stosowana do wzmocnienia płodności. W starożytnej Grecji napary z szałwii były używane do zatrzymywania silnych krwawień, gojenia ran, przy zatrzymaniu moczu, a także do pobudzania i regulowania krwawień miesiączkowych. Istnieje nie wiele roślin zielarskich, którym można przypisać tak wiele różnych zalet, jak szałwii. Występuje w składzie bardzo wielu preparatów ziołowych do leczenia różnych schorzeń. Dodatkowo szałwia jest wspaniałym dodatkiem w kuchni, używa się jej do przyprawiania gulaszu, do przyprawiania zup. Jest również bardzo ceniona w kosmetyce i perfumerii.
Właściwości lecznicze szałwii:
- Antyseptyczne
- Antybiotyk naturalny
- Bakteriobójcze
- W problemach ze strony układu pokarmowego
- Pomocny przy wzdęciach i gazach
- Przeciwwymiotne
- Przeciwskurczowe
- Przeciwpotne (najlepsze zioło na nocne poty)
- Pomocna w menopauzie
- Działa wzmacniająco na układ nerwowy (zmęczenie, stres)
- Środek rozluźniający mięśnie
- Obniża gorączkę
- Przeciwkrwtoczne
- Zmniejsza ból menstruacyjny, reguluje krwawienie
- Dezynfekujące
- Przyspiesza gojenie ran
- Wzmacnia płodność
- Alzheimer
- Szałwia jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków.
Działa bakteriobójczo na choroby układu oddechowego (przeziębienie, kaszel, dusznicę, angina, zapalenie gardła, …), przy zatruciach pokarmowych. Obniża gorączkę.
- Szałwia jest jednym z najlepszych ziół przeciwpotnych.
Zwalcz nocne poty, nadmierne pocenie się. Jest stosowany szczególnie u kobiet w okresie menopauzy z uderzeniami gorąca, które występują zarówno w dzień, jak i w nocy. Wskazane jest również jego stosowanie przy nadmiernej potliwości.
- Szałwia pomaga w okresie menopauzy i klimakterium,
reguluje zmiany hormonalne, zmniejsza uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, drażliwość, brak libido, wahania nastroju.
- zmniejsza bóle menstruacyjne,
zapobiega bólom głowy, zapobiega drażliwości.
- Problemy trawienne i jelitowe.
Przy zgadze, wzdęciach, gazach, zapaleniu żołądka, przepuklinach przełyku. Zwalcza lub zmniejsza uczucie ucisku nerwowego w jamie żołądka (przygotować herbatkę ziołową razem z lipą, koprem włoskim, melisą i krwawnikiem).
- Zewnętrznie pomaga w problemach jamy ustnej: krwawienie z dziąseł, ruszanie się zębów.
- Napar: 1 łyżeczka na filiżankę wody. Zalać gorącą wodą, pozostawić 3-5 minut pod przykryciem. Pić 2-3 filiżanki dziennie, po łyku.
- Nalewka: do 40 kropli (rozpuszczonych w wodzie) dziennie w 2-3 dawkach.
- Zewnętrzne irygacje pochwy (przy infekcjach pochwy) Przygotować skoncentrowany napar 20 g suchej rośliny na 1 litr wody, ostudzić i robić irygację.