Kocanka Włoska Helichrysum Italicum bylina ta rośnie w obrzeżu Morza Śródziemnego, kwitnie od lipca do sierpnia. Nazwa Helichrysum pochodzi od greckiego „Helios” – słońce oraz „chrysos”, co oznacza „złoto”. Dlatego roślina ta jest nazywana „złotym słońcem”. I patrząc na roślinkę o lśniących kwiatach w złotym kolorze, rozumiemy dlaczego. Zebrane, nadal utrzymują swój kolor i intensywny, charakterystyczny zapach przez miesiące, a nawet lata. Stąd nazwy w innych językach: Inmortale po francusku, czy Siempre-viva (zawsze żywa) po hiszpańsku. Kwiaty, po wyschnięciu, używane są do dekoracji, a także do ochrony ubrań przed molami. Włoszki natomiast od stuleci używały tegoż zioła do nadania swym włosom złotopołyskującego blond koloru. W starożytności ten kwiat bogaty w antyoksydanty nazywano „źródłem młodości”. W starożytnej Grecji panna młoda zakładała wianek z suszonych kwiatów helichrysum, aby miłość małżonków była wieczna i jak ten kwiat, nigdy nie zwiędła. Dioskorydy, w pierwszym wieku, polecał kocankę jako antidotum przy ukąszeniu węża.
Właściwości lecznicze tej rośliny zostały głęboko zbadane przez różne uniwersytety, laboratoria farmaceutyczne i kosmetyczne, i są przekonujące. Niezwykła kompozycja biochemiczna Helichrisum Italicum i jej szczególne właściwości oraz jej szybka i wysoka skuteczność, doprowadziły do jej szerokiego zastosowania w medycynie naturalnej i rewolucji w kosmetykach naturalnych. Jest godnym rywalem kosmetyków o wielkiej renomie, zwłaszcza że w przeciwieństwie do nich nie ma żadnych skutków ubocznych. Warto dodać, że jak podkreślają naukowcy badający tę niezwykłą roślinę, wciąż odkrywają jej nowe komponenty i nie znają do końca, na czym polega mechanizm jej zaskakująco skutecznego działania.
Działanie zewnętrzne:
- zabliźnianie ran,
- silne działanie
- przeciwsiniacze,
- oparzenia,
- przedwczesne starzenie się skóry,
- uszkodzenia skóry,
- wrażliwa cera,
- zapalenie skóry,
- trądzik,
- pokrzywka,
- stany zapalne skóry,
- żylaki,
- rwa kulszowa,
- obrzęk,
- egzema,
- alergie skórne o różnym podłożu;
- łuszczyca,
- cellulit,
- rozstępy,
- plamy,
- trądzik różowaty,
- zapalenie ścięgna,
- zapalenie stawów,
- reumatyzm,
- kontuzje,
- przesilenie nóg.
Działanie wewnętrzne:
- alergie (skórne, trawienne, oddechowe),
- astma,
- zapalenie oskrzeli,
- infekcje dróg oddechowych,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- zapalenie wątroby,
- choroba nerek,
- dna moczanowa,
- choroby reumatyczne,
- arytmia,
- udar,
- zakrzepica,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- zapalenie żył,
- zapalenie zatok,
- ból głowy,
- zespół jelita drażliwego,
- kwasowość,
- poprawia trawienie.
Helichrysum Italicum ma również właściwości:
przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe, relaksujące i przeciwdepresyjne, obniża cholesterol przywracając jego równowagę.
- Kremy: w zapobieganiu przedwczesnego starzenia się, zmarszczki, w leczenie blizn (także stosuje się na skórę przed operacją), rozstępy, stłuczenia, ukąszenia owadów, miejscowe alergie, zapalenia skórne, egzema, łuszczyca, po golenie, po opalaniu….
- Olej: do użytku zewnętrznego: we wszystkich przypadkach kilka kropli na obszarze związanym z chorym narządem, zapalenie żył, paradontoza, lub bezpośrednio na miejsce zmiany chorobowej. Może być aplikowany około 3-4 razy dziennie.
- Ma działanie tonizujące w krążeniu, jest bardzo pomocny w przypadku żylaków i zmęczonych nóg.
- Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu poprawiają problemy z zapaleniem ścięgna, zapaleniem stawów i skręceniem, rwa kulszowa.
- Napar: 3 łyżki suszonych kwiatowych wierzchołków dodaje się do jednego litra wrzącej wody; filtrujemy i pozostawiamy do ostygnięcia; można do smaku osłodzić miodem. Pić trzy razy dziennie na czczo, po jedzeniu i przed pójściem spać.
- Stosowane do zwalczania chorób układu oddechowego, astma, alergie, przeziębienia, zapalenie krtani, zapalenie gardła i oskrzeli, w celu obniżenia gorączki procesów zakaźnych, pobudza pocenie się, jest również wskazany przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, zapaleniu błony śluzowej żołądka, zapaleniu pęcherza moczowego oraz w celu oczyszczania wątrobę.
- Płukanie gardła: zagotować garść zioła w wodzie, odstawić na 15 minut, gdy wywar jest lekko ciepły, płukać gardło. Pomaga zwalczać ból zęba, zwalcza nieświeży oddech, owrzodzenia jamy ustnej, ból gardła, zapalenie krtani, zapalenie gardła.
- Nasiadówki: zagotować dwie garści ziela w litrze wrzącej wody i odstawić na 15 minut, ostudzić. Doskonale nadaje się na hemoroidy, stany zapalne dróg moczowych.
- Może być również stosowana w kompresach jako okład do leczenia hemoroidów, płukanie oczu, przemywanie ran i blizn, problemy skórne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, odkażania ran. Jest także bardzo skuteczny w leczeniu bólu reumatycznego i nerwicowego.
Nie zaobserwowano niekorzystnych efektów w stosowaniu oleju i kremów z kocanki, z wyjątkiem przypadków nadwrażliwości na jego składniki.Jeśli nigdy nie był używany, najlepiej zastosować go na małej powierzchni ciała, w celu sprawdzenia czy nie ma alergii.
Szczególne środki ostrożności- Diccionario de Botánica, Dr. P. Font Quer, Labor, Barcelona, 1993.
- Plantas Medicinales. El Dioscórides renovado, Dr. P. Font Quer, Labor, Barcelona, 1995.
- Fitoterapia. Vademécum de prescripción, Masson, Barcelona, 1998.
- Diccionario terminológico de Ciencias Médicas, Masson, Barcelona, 1998.
- Gran Enciclopedia de las Plantas Medicinales, Dr. Josep Lluís Berdonces i Serra, Tikal, Premiá de Mar, Girona, 1999.
- Plantas Medicinales o útiles en la flora canaria. Aplicaciones populares, Pedro L. Pérez de Paz y Consuelo E. Hernández Padrón, Francisco Lemus, Tenerife, 1999.
- (Ficha publicada en Espacio Humano nº 41, abril de 2001)
LINKI:
- http://propiedadesplantas.com/propiedades-de-la-planta-helicriso-o-sol-de-oro.html
- http://naturconsejos.blogspot.com.es/2011/09/helicriso-helichrysum-italicum.html
- http://www.sonremedioscaseros.com/helicriso/
- http://www.diariodelaltoaragon.com/NoticiasImprimir.aspx?Id=548324
- http://www.unicista.com/portada/alergias.htm
- http://www.farmaconsejos.com/plantas-medicinales/perpetua/